اشتراک خبرنامه

اخبار

چاپ

پیش بینی اقتصاد ترکیه در سال 2019

بررسی اقتصاد ترکیه در سال 2019
ارسال شده در : 2018-10-19   /   توسط حسین بیشکی   /   نظرات (2)

در سالهای اخیر اقتصاد ترکیه دچار افت و خیزهایی بوده است. ترکیه بعنوان عضو کلیدی ناتو و با توجه به اینکه دروازه ارتباطی آسیا و اروپاست و با جمعیت 80 میلیون نفری یک درصد اقتصاد جهان را در دست دارد و تاثیر بسزایی در بازارهای نوظهور دارد.

افزایش رشد اقتصادی ترکیه

در سالهای اخیر اقتصاد ترکیه دچار افت و خیزهایی بوده است. ترکیه بعنوان عضو کلیدی ناتو و با توجه به اینکه دروازه ارتباطی آسیا و اروپاست و با جمعیت حدود 80 میلیون نفری یک درصد اقتصاد جهان را در دست دارد و تاثیر بسزایی در بازارهای نوظهوراسیا و اروپا دارد.

اقتصاد ترکیه در طول زمان دچار افت و خیزهای مختلفی بوده که در هر مقطع زمانی تاثیر خود را در اقتصاد برخی از کشورها نشان داده است. تاثیر لیر ترکیه علاوه بر مردم و اتباع این کشور، برای برخی از کشورهای همجوار نیز مهم بوده است تا جایی که رشد پول ملی ترکیه و رشد اقتصادی آن و کاهش نرخ برابری لیر به دلار، راهگشای بسیاری از تجار و شرکتها و بازرگانان ترک و شرکتهای خارجی بوده است. از آنجائیکه اکثر داد و ستدها در ترکیه توسط دلار و یورو انجام میشود، نرخ برابری لیر ترکیه و هر یک از ارزهای جهانی تاثیر مهمی در تجارت ترکیه و منطقه خواهد داشت.

در سال 2017 هر دلار آمریکا در ترکیه با نرخ 3.5 لیر مبادله میشد و با توجه به تنشهای سیاسی بین ترکیه و آمریکا این نرخ در سال 2018 به میزان 6.1 لیر افزایش یافت و باعث ایجاد تورم و کاهش ارزش لیر در برابر دلار شد. با توجه به اقدامات دولت ترکیه جهت کنترل تورم در ماههای پایانی سال 2018 شاهد رشد ارزش لیر هستیم. افزایش نرخ سود بانکی، تنش زدایی در روابط بین المللی، حمایت از سرمایه گذاری خارجی، محدود کردن قراردادهای سواپ ارزی، تزریق نقدینگی و مواردی از این دست از جمله اقدامات دولت ترکیه درخصوص افزایش ارزش پول ترکیه بوده است.

نرخ برابری ریال با دلار و لیر ترکیه ، خرید دلار و لیر ترکیهدر این اثنا، کاهش ارزش ریال در برابر دلار و کم شدن ارزش پول ملی ایران باعث افت ارزش ریال در مقابل لیر ترکیه شد که باعث بروز مشکلاتی برای هموطنان ایرانی مقیم ترکیه شده است. بدیهی است که سرمایه هموطنانی که در سالهال قبل در کشور ترکیه سرمایه گذاری کرده بودند از امنیت سرمایه خود مطمئن خواهند بود. با توجه به ادامه روند کاهش ارزش ریال و افزایش ارزش لیر و پیش بینی ادامه این روند در سال 2019 انتظار میرود کسانیکه قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، با طولانی شدن زمان تصمیم گیری، نیاز به افزایش میزان سرمایه گذاری خود داشته باشند، به عبارت ساده تر با هر زور تاخیر در عملی کردن تصمیم خود مبنی بر سرمایه گذاری از طریق ملک در ترکیه، مجبور هستند ریال بیشتری برای خرید ملک در ترکیه پرداخت کنند زیرا ارزش ریال در مقابل لیر ترکیه هر روز شاهد کاهش بیشتر است.

 اخیرا و پس از همه پرسی اخیر ترکیه، اقتصاددان شعبه لندن دویچه بانک گائوتام کلانی، در گفتگو با خبرنگار آناتولی ترکیه اظهار داشته است انتظار ادامه افزایش ارزش لیر ترک در کوتاه مدت را داریم. وی تصریح کرد بلافاصله پس از همه ‌پرسی تغییر زیادی در لیر ندیدیم، در یکی دو روز اخیر این تغییرات مشاهده شد و قابلیت ادامه افزایش ارزش لیر در کوتاه مدت وجود دارد و در نتیجه بررسی های بعمل آمده انتظار ادامه روند افزایش ارزش لیر در برابر سایر ارزهای مطرح از جمله دلار و یورو و در نتیجه تداوم ثبات و رونق اقتصادی در ترکیه خواهیم بود.

در یک جمعبندی کلی، بنظر میرسد با توجه به وضعیت اقتصادی منطقه، افراد بیشتری از اتباع کشورهای منطقه به فکر مهاجرت و سرمایه گذاری در ترکیه خواهند بود و تصمیم گیری در زمان مناسب  و انتخاب صحیح نقطه سرمایه گذاری میتواند ضامن موفقیت و رشد اقتصادی شما باشد. در این میان کشوری با ثبات اقتصادی گزینه ای مطئمن برای سرمایه گذاری و حفظ و رشد سرمایه خواهد بود.

نظرات

پیام خود را بنویسید
name email subject message