اشتراک خبرنامه

ثبت شرکت

شرایط کار در ترکیه چیست؟ آیا میتوانیم کسب و کار شخصی در ترکیه داشته باشیم؟ مشاغل قابل اجرا برای خارجیان در ترکیه کدامند؟

Türkiye'de iş
ارسال شده در : 2019-10-01   /   توسط admin   /   نظرات (0)

کسب و کار و درآمد در ترکیه

مهمترین فاکتور زندگی در هر جامعه ای، میزان درآمد و کسب و کار در آن جامعه است که بیانگر میزان رفاه اجتماعی و به نوعی یکی از شاخصهای مهم امید به زندگی در آن جامعه است. طبیعتا همه افرادی که قصد مهاجرت به شهر یا کشور دیگری را دارند، دو فاکتور اساسی را مد نظر قرار میدهند که عبارتند از هزینه های زندگی و میزان درآمد شهر یا کشور مورد نظر.

کشور ترکیه طی چند سال گذشته همچنان رشد اقتصادی قابل قبول خود را حفظ کرده و به همین دلیل به مقصد بسیاری از مهاجران اروپایی  اسیایی وهمچنین منطقه تبدیل شده است. هزینه های قابل قبول زندگی نسبت به میزان درآمد افراد،پر نشاط بودن جامعه و مردم ترکیه، فضای زیبا و طبیعت دلچسب ترکیه، سهولت تهیه مسکن و بسیاری از فاکتورهای دیگر و بسیاری از مزیت های دیگرباعث شده است که بسیاری از ایرانیان و افغانها که در حال حاضر شرایط مناسبی برای فعالیت و زندگی در کشور خود احساس نمیکنند، بیش از مردم سایر کشورها به ترکیه مهاجرت میکنند.

با این مقدمه قصد داریم که شرایط کاری و کسب درآمد در کشور ترکیه را برای شما تشریح کنیم. نکته اول اینکه بسیاری از کارها و شغلها در کشورهای مختلف برای خارجیان تعریف نشده و به تبع آن امکان جذب و استخدام در ترکیه در برخی از مشاغل وجود نداشته و یا بسیار نادر هستند. همانطور که حدس زده اید عمدتا منظور ما از این نوع مشاغل، مشاغل دولتی در ترکیه است. اما با توجه به فضای تجاری حاکم بر جامعه ترکیه، تقریبا بسیاری از مردم این کشور تمایل به داشتن مشاغل آزاد و تجاری هستند. قاعدتا در چنین فضایی داشتن کسب و کار شخصی برای همه و به تبع آن برای سرمایه گذاران خارجی نیز مقدور بوده و مورد حمایت دولت ترکیه قرار دارد. در یک جمله کلی میتوانیم بگوئیم که غیر از مشاغل حساس و دولتی، ترکیه به هر کسی که در این کشور سرمایه گذاری کند و در کنار این سرمایه گذاری قادر به ایجاد اشتغال برای دیگران نیز باشد و مالیات به دولت پرداخت کند، حمایت شده و تا اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه میتواند این حمایت ادامه داشته باشد

اجازه دهید نگاهی کلی نیز به فضای کسب و کار ترکیه داشته باشیم.

از آنجائیکه ترکیه یک کشور توریستی است، زیربنای اقتصادی آن برمبنای خدمات عمومی و تجارت آزاد بنا شده است چرا که مانند ایران و کشورهای عربی از منابع نفت و گاز برخوردار نیست و این نعمت بزرگی است که باعث شده است اقتصاد ترکیه، پایدار باشد و همواره نگاهی مثبت به سرمایه گذاری و تجارت داشته باشد.

برخی از مهمترین کسب و کارهای پرسود و با درآمد بالا در ترکیه عبارتند از کافه ، رستوران ، کارواش ، قهوه خانه ، اغذیه فروشی ، آرایشگری ، مغازه و سوپر مارکت ، مراکز تفریحی و سرگرم کننده ، خدمات عمومی به توریست ها و بسیاری از مشاغل دیگر که شما نیز بعنوان یک خارجی اجازه راه اندازی هر یک از این کسب و کارها را خواهید داشت. علاوه بر اینها برخی از مشاغل غیرمعمول نیز در ترکیه برای خارجیان وجود دارد از جمله کارگری در کارگاه های البسه ، کارگری در مراکز پخش مواد غذایی و نظایر آن که در بحث ما نخواهند بود. برای نمونه ایرانی های بسیاری هستند که در کشور ترکیه صاحب کافه یا رستوران با پخت غذاهای ایرانی هستند و حتی نانوایی تاسیس کرده و نان ایرانی طبخ میکنند. شما نیز میتوانید صاحب یکی از این مشاغل باشید اما آنچه که مهم است انتخاب درست شغل مورد نظر، انتخاب صحیح مکان مناسب جهت راه اندازی برای شغل انتخاب شده و در نظر گرفتن فاکتورهای موفقیت در آن کار از جمله فضای مناسب و زیبا برای کار، تبلیغات مناسب، مدیریت و انتخاب کارمندهای خبره در جهت سرویس دهی مطلوب است که برآیند همه این فاکتورها میزان موفقیت شما در یک شغل را تعریف میکند. این موضوع عمومیست و شما در شهر و کشور خود نیز باید این فاکتورها را رعایت کنید تا در کارتان موفق باشید. بنظر شما اینطور نیست؟

براساس تحقیقات کارشناسان ما و آنچه که از بازخوردهای مالیاتی و درآمد کسب و کارهای ترکیه مشهود است، نرخ بازگشت سرمایه در ترکیه 36 ماه است و این نسبت به بسیاری از کشورهای درحال توسعه عالی بنظر میرسد. همه ما میدانیم که نرخ بازگشت سرمایه یک واژه مهم در علم اقتصاد است و مفهوم آن این نیست که یک سرمایه گذار تا 36 ماه درآمد نخواهد داشت، برعکس مفهوم آن اینست که در شرایط کاملا عادی و درآمدی کاملا عادی انتظار میرود که سرمایه شما در طول 36 ماه بازگشت داشته و پس از آن شما قادر خواهید بود با همان سرمایه اولیه، در کار دیگری نیز سرمایه گذاری نمائید. این بازگشت به نوع عملکرد شما بستگی خواهد داشت. کسب و کارها در ترکیه تا حدود زیادی شکل و شمایل اروپایی دارند و مانند اغلب کشورهای اروپایی دارای برند و شناسنامه هستند. لذا شما برای راه اندازی کسب و کار تضمین شده میتوانید اصطلاحا نمایندگی و یا شعبه جدید از برندهای موفق در حال کار را دریافت و با کمک همان شرکتها کارتان را ادامه دهید و همین امر در روند پیشرفت کاری شما بسیار تاثیر گذار می باشد.

اجازه دهید مثالی ساده بزنیم:

فرض کنیم شما قصد راه اندازی یک کافه در شهر استانبول را داشته باشید. به دو روش میتوانید عمل کنید.

روش اول :

خودتان مکانی برای کافه مورد نظر پیدا کنید سپس تجهیزات مورد نیاز از میز و صندلی تا قهوه جوش و ... را خریداری کنید و پس از آن تعدادی نیروی کار استخدام کرده و سپس کار خود را شروع کنید.

روش دوم :

از یک برند معروف درخواست افتتاح شعبه کنید و تمام. زیرا در این حالت هر آنچه که کافه شما نیاز خواهد داشت از طرف برند مورد استفاده تامین و نیروهای متخصص تحت مدیریت شما آماده کار هستند و تعجب نکنید که حتی نیازی به شناسایی محل مناسب برای خرید مواد اولیه و ملزومات هم ندارید چون همه آنها از طریق دفتر همان برند و بصورت منظم و سریعا در اختیار شما قرار میگیرد

البته که روش دوم همیشه هزینه هایی نیز دارد ولی بازگشت سرمایه و سود آن تضمین شده است.

اجازه دهید نگاهی کلی نیز به سایر مشاغل تخصصی در ترکیه نیز داشته باشیم. این مشاغل به ترتیت درآمد عبارتند از:

 1. جراح
 2. متخصص ارتودنسی
 3. پزشک عمومی
 4. روانپزشک
 5. مهندسی نفت
 6. قاضی
 7. متخصص درمان و حفاظت پاها
 8. برنامه ریز مالی
 9. فیزیکدان
 10. مهندس هوا فضا
 11. مهندسی هسته ای
 12. مدیر منابع انسانی
 13. چشم پزشک
 14. مدیر روابط عمومی
 15. متخصص هواشناسی
 16. برنامه نویس و مهندس کامپیوتر
 17. دستیار پزشک
 18. مدیر فروش آنلاین
 19. مهندس برق
 20. مهندسی پزشکی

برای راه اندازی کسب و کار شخصی و داشتن یک زندگی خوب در کشور ترکیه، شما نیز میتوانید براساس تخصص و یا بضاعت خود شغلی تخصصی و یا عمومی در ترکیه داشته باشید و از امنیت زندگی در ترکیه هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ اجتماعی لذت ببرید.

یک نکته را فرامش نکنید. در کشور ترکیه برای راه اندازی هر کسب و کار شخصی باید اصطلاحا شرکت راه اندازی کنید. برای مثال یک مغازه آرایشگری نیز بعنوان یک شرکت ثبت شده و فعالیت مینماید. این تخصص ماست و برای اطلاعات بیشتر میتوانید مطلب ثبت شرکت در ترکیه  و آگاهی از انواع شرکتها در ترکیه را در سایت ما مطالعه کنید.

کارشناسان امور اقامتی شرکت لیان میتوانند مشاور و مجری مناسبی برای شما باشند و با توجه به تسلط به قوانین تجاری و مالی ترکیه، شما را تا زمان راه اندازی کسب و کارتان همراهی خواهند کرد. برای دریافت مشاوره با ما در تماس باشید.

#کسب_و_کار_در_ترکیه , #کار_در_ترکیه , #مشاغل_ترکیه , #درآمد_ترکیه , #چگونه_در_ترکیه_کار_کنیم

نظرات

پیام خود را بنویسید
name message
شرکت داده ورزان کاسپین مجری پروژه های حفاظتی و امنیتی و دوربین مداربسته
 
نرم افزار چاپ چک وزیر - چک نگار وزیر
 
ads